Mieczysław Łapa


Mieczysław Jan Łapa to niezwykła postać w historii polskiego lotnictwa, urodzony 30 marca 1907 roku w Wieliczce. Był oficerem lotnictwa, który dał się poznać jako odważny uczestnik zarówno kampanii wrześniowej, jak i bitwy o Anglię.

Jego niezwykłe zasługi w trakcie działań wojennych zostały uhonorowane przyznaniem mu Orderu Virtuti Militari, co świadczy o jego heroizmie oraz zaangażowaniu w walkę o wolność.

Mieczysław Łapa zmarł 23 grudnia 1981 roku w Leeds, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii Polski oraz w sercach tych, którzy pamiętają o jego bohaterskich czynach.

Życiorys

Na stopień podporucznika Mieczysław Łapa został mianowany z dniem 1 stycznia 1932 roku, zajmując 33. lokatę w korpusie oficerów rezerwy aeronautyki. W ramach swoich obowiązków posiadał przydział w rezerwie do 2 pułku lotniczego w Krakowie.

W czasie kampanii wrześniowej pełnił rolę obserwatora w 26 eskadrze obserwacyjnej, wchodzącej w skład Armii „Kraków”. Po zakończeniu walk, zdołał przedostać się do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do 301 dywizjonu bombowego „Ziemi Pomorskiej”. Tam służył jako nawigator podczas przełomowej bitwy o Anglię. Wojnę zakończył w stopniu kapitana lotnictwa.

Po demobilizacji zdecydował się na pozostanie w Wielkiej Brytanii, a jego nowym domem stało się miasto Leeds. Tam angażował się w działalność Stowarzyszenia Lotników Polskich, będąc aktywnym członkiem tej organizacji. Mieczysław Łapa zmarł i został pochowany w Leeds.

Ordery i odznaczenia

Mieczysław Łapa był odznaczony licznymi nagrodami, które podkreślają jego heroizm oraz zasługi. Wśród najważniejszych wyróżnień znajdują się:

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (za kampanię wrześniową) nr 9047,
  • Krzyż Walecznych czterokrotnie,
  • Złoty Krzyż Zasługi.

Przypisy

  1. Łukomski Ł. G., Polak P. B., Suchcitz S. A., Kawalerowie Virtuti Militari 1792 - 1945, Koszalin 1997 r., s. 455.
  2. Rocznik Oficerski Rezerw 1934, s. 161, 667.

Oceń: Mieczysław Łapa

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:19