Cmentarz wojenny nr 381 w Wieliczce stanowi ważny zabytek historyczny z okresu I wojny światowej. Został on stworzony pod nadzorem Oddziału Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej z Krakowa i znajduje się w okręgu XI Twierdzy Kraków.
Usytuowany jest na terenie cmentarza komunalnego w Wieliczce, przy ulicy Piłsudskiego, w jego centralnej części. Cmentarz został zaprojektowany w formie prostokąta i otoczony jest solidnym murem. Interesującym elementem jego architektury jest południowo-wschodnia ściana, która zarazem pełni funkcję wysokiego pomnika stylizowanego na antyczny ołtarz, na którym można zobaczyć łaciński napis.
Pod tekstem znajduje się również rzeźba przedstawiająca wieniec laurowy. Groby usytuowane są zarówno po prawej, jak i po lewej stronie wejścia oraz wzdłuż muru z pomnikiem. Na cmentarzu spoczywa łącznie 93 żołnierzy, w tym: 78 (lub 83) żołnierzy armii austro-węgierskiej, 7 żołnierzy armii niemieckiej oraz 8 żołnierzy armii rosyjskiej. Niestety, identyfikacja 41 z nich nie była możliwa. Projektantem tego miejsca był Hans Mayr.
Część pola grobowego zajmowała również centralną część cmentarza, gdzie obecnie znajdują się nowoczesne mogiły żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w kampanii wrześniowej, a także mogiły cywilne ofiar terroru hitlerowskiego, oraz groby żołnierzy Armii Czerwonej z okresu II wojny światowej. W centralnej części poświęconego terenu, w roku 1945, postawiono niewielki obelisk z napisem, który dodaje historycznego kontekstu temu niezwykłemu miejscu.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Dzwonnica w Wieliczce | Cmentarz Komunalny w Wieliczce | Zbór ewangelicko-augsburski w Wieliczce | Parafia św. Franciszka z Asyżu w WieliczceOceń: Cmentarz wojenny nr 381 – Wieliczka