Budynek szpitala salinarnego w Wieliczce


Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy budynek szpitala salinarnego, który znajduje się w malowniczej lokalizacji przy ulicy Bolesława Limanowskiego 34 w Wieliczce.

Obiekt ten, ze względu na swoje unikalne cechy i historyczne znaczenie, jest ważnym punktem na mapie turystycznej regionu.

Historia

Budynek szpitala salinarnego w Wieliczce ma długą i interesującą historię. Powstał w latach 1838-1839 dzięki funduszom zlikwidowanego Szpitala św. Ducha, który został zburzony, aby umożliwić budowę teatru miejskiego. Działkę na ten cel nabyto od rodziny Konopków.

Obiekt w stylu późnoklasycystycznym był dobrze wyposażony, gdyż znalazło się w nim miejsce na dwie sale chorych, które pomieściły łącznie 34 łóżka. Dodatkowo w budynku umieszczono izbę przyjęć, izolatkę dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz kostnicę. W architekturze przewidziano również dwa mieszkania – dla lekarza salinarnego oraz jego asystenta, który był wówczas określany jako dozorca chorych.

Szpital funkcjonował aż do roku 1877, kiedy to zarząd kopalni postanowił o transferze chorych pracowników do szpitala św. Łazarza w Krakowie. W rezultacie, budynek został przekształcony w mieszkania.

Wpis do rejestru zabytków nastąpił 7 grudnia 1987 roku, co świadczy o jego znaczeniu historycznym i architektonicznym.

Przypisy

  1. Wieliczka. Dawny szpital salinarny. polskaniezwykla.pl. [dostęp 07.05.2018 r.]
  2. Rejestr zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. [dostęp 06.05.2018 r.]
  3. Wieliczka III.3.8 – Atlas historyczny miast polskich

Oceń: Budynek szpitala salinarnego w Wieliczce

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:16