Krzyszkowice to urocze osiedle usytuowane w zachodniej części Wieliczki, które obejmuje wiele ulic, takich jak: Akacjowa, Bolesława Wstydliwego, Chabrowa, Probusa, Jaśminowa oraz Krakowska (od nr 14 do końca w wersji parzystej), a także Kaczeńce, Kasztanowa, Krzyszkowicka, Kopce, Lipowa, Leśna, Łany, Mieszka I, Modrzewiowa, Ochota, Parkowa, Podleśna, Podgórska, Różana, Sadowa, Słoneczna, Sobótki, Strzelców wielickich, Solna, św. Barbary, św. Kingi oraz Zacisze. Warto zaznaczyć, że 1 stycznia 1973 roku osiedle to zostało włączone do administracyjnych granic Wieliczki.
W roku 1899 roku poświęcono budynek szkoły, który został zbudowany dzięki inicjatywie Erazma Jerzmanowskiego. Oprócz samego budynku, który składał się z dwóch sal lekcyjnych, przyczynił się on także do przekazania "4 morgów gruntu" oraz budowy obiektów gospodarczych. W czasie swojego funkcjonowania na stanowisku kierownika szkoły, sprawował je pan Tatara.
Na terenie osiedla można znaleźć Samorządową Szkołę Podstawową nr 4 im. Erazma Jerzmanowskiego, kościół parafialny pw. św. Pawła Apostoła oraz kaplicę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Należy również wspomnieć o Domu Ludowym, w którym znajduje się oddział Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, a także boisko i budynek klubowy założonego w 1927 roku Towarzystwa Sportowego Wieliczanka.
Wśród głównych szlaków komunikacyjnych osiedla wyróżniają się ulice Sadowa, Krzyszkowicka i Ochota. Interesującym punktem jest posesja przy skrzyżowaniu Krzyszkowickiej i Ochota, gdzie znajduje się dom Ewy Demarczyk, nieboszczki polskiej artystki.
W latach 1954–1960 Krzyszkowice były siedzibą władz gromady Krzyszkowice, która po jej zniesieniu, została włączona w granice gromady Wieliczka.
Przypisy
- Dom Ewy Demarczyk
- Historia TS Wieliczanka. [dostęp 14.01.2011 r.]
- Poświęcenie szkoły Czas 1899 nr 217 z 23.09.1899 r. s. 2
- a b Dz.U. z 1972 r. nr 50, poz. 327
Oceń: Krzyszkowice (Wieliczka)