UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wieliczka - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Przedstawienie historii życia Piotra Gawła ps. „Rak”


Wieliczka z żalem przyjmuje wiadomość o śmierci porucznika Piotra Gawła, znanego jako „Rak”, żołnierza Batalionów Chłopskich. Z tej okazji, mieszkańcom miasta prezentowana jest niezwykła historia życia tego bohatera, nadesłana przez jego wnuka, Krzysztofa Gawła. Piotr Gaweł, urodzony w 1928 roku w Krakowie, przeżył wielkie dramaty wojenne, które ukształtowały jego życie jako niezłomnego patrioty i działacza w ruchu oporu. Jego losy niosą ze sobą nie tylko osobiste tragedie, ale także świadectwo niezwykłej odwagi i determinacji w walce o wolność.

Piotr Gaweł doświadczył wiele trudności już w młodym wieku. Po śmierci rodziców w czasie II wojny światowej, został wychowany przez rodzeństwo, które również zaangażowało się w działalność podziemną. Jako 13-latek został zmuszony do pracy w forcie 49 w Krzesławicach, gdzie mógł stracić życie, gdyż jego towarzysze zostali rozstrzelani. Udało mu się jednak ujść z rąk okupantów, dzięki pomocy żołnierza Wehrmachtu, co można uznać za niezwykle szczęśliwy zbieg okoliczności.

W miarę upływu lat, Piotr Gaweł stał się aktywnym uczestnikiem ruchu oporu, a po raz drugi stanął w obliczu śmierci jako nastolatek. Jego ucieczka z transportu do obozu zagłady w Płaszowie pozwoliła mu przetrwać i kontynuować działalność w Batalionach Chłopskich. Po wojnie, w ramach przymusowej służby wojskowej, Piotr Gaweł brał udział w odbudowie kraju i dalszym wspieraniu lokalnej społeczności. Po zakończeniu służby, osiedlił się w Brzegach, gdzie prowadził życie rodzinne i zawodowe, angażując się także w pomoc dla weteranów oraz ich rodzin w Wieliczce.

Źródło: Urząd Miasta Wieliczka


Oceń: Przedstawienie historii życia Piotra Gawła ps. „Rak”

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:22


Zobacz Także